Azerbaycan Eski Sağlık Bakanı sayın Ali Insanov14 yıl hapis cezasının ardından Amerika’nın Sesi ile konuşuyor

Azerbaycan Eski Sağlık Bakanı sayın Ali Insanov 14 yıl hapis cezası sonrasında Amerika’nın Sesi ile röportaj yaptı. Yeni bir muhalefetteki siyasi parti yaratacağını ve mevcut hükümetinin iç ve dış politikasını eleştireceğini söyledi.

Ali Insanov, 19 Ekim 2005’te darbeye teşebbüs etmekle suçlandığı için tutuklandı. Daha sonra, ceza davası cinayet suçlamasıyla mahkemeye gönderildi ve 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Görev süresinin bitiminden iki ay önce – Ağustos 2016’da kendisine karşı yeni bir dava açıldı. Eskiden 70 yaşındaki eski bakan, ceza evinde  üzerinde psikotrop ilaç bulundurmak ve Cezaevi Hizmetlerinin memuruna kafatası-beyin travmasına neden olmakla suçlanan 26 Nisan 2017’de yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ali Insanov, yetkililerin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i şahsen eleştirmesi nedeniyle sahte suçlamalarla cezalandırıldığını söyledi.

Ali Insanov 16 Mart’ta ABD ve AB’nin  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e baskısı nedeniyle serbest bırakıldı.

 

Keçmiş səhiyyə nazirinin 14 illik həbsdən sonra ilk müsahibəsi

Əli İnsanov: Məni qorxutmaq mümkün deyil

Slået op af Analitik TV i Torsdag den 2. maj 2019

Amerika’nın Sesi: Her şeyden önce politik faaliyetleriniz. Bundan sonra politika ile ilgilenir misiniz? Yeni bir siyasi parti oluşturma fikriniz var mı? Yarattığınız partinin temel ilkeleri nelerdir?

Yarattığımız siyasal yapı, muhalefet yanlısı, batı yanlısı olacaktır.
Ali Insanov: Hapishanemdeki uzun yıllar boyunca özgürlüğüm için benim için çalışan tüm Azerbaycanlılara şükranlarımı sunmama izin verin. Tüm siyasi parti liderlerine, parti üyelerine, Azerbaycan’da çalışan tüm gazetecilere, insan hakları örgütlerine, avukatlarıma ve ülkemde yaşayan ve çalışan birçok meslektaşıma derin şükranlarımı sunarım.

Sorunuza gelince, elbette, politikadan uzaklaşmıyorum ve yeni bir siyasi kurum yaratacağım. Çünkü Azerbaycan’ın şu anki durumu şu an çok ciddi.

Kısa bir turda, 5 Mart 1946’da Winston Churchill’in ABD’deki konuşması (İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in 5 Mart 1946’da Fulton, ABD’de Westminster College’da “Barış kasları” başlıklı konuşması) demokrasi ve Sovetler Birligi ile dünya komünizminin birliği ve İngilizce konuşan ulusların kardeşlik birliğinin oluşturulması. ”) Soğuk Savaş’ın başlangıcıydı. Kısa bir süre sonra Soğuk Savaş’ın tüm unsurlarını yarattılar. Birleşmiş Milletler, Ulusal Güvenlik Konseyi, Merkezi İstihbarat Ajansı, Amerika’nın Sesi … ve dolayısıyla uzun zamandır üzerinde durulan politika ve kurumlar.

Geçen yüzyılın seksenlerinde, Cherry ve Harry Truman (1945-1952, ABD Başkanı-Kırmızı) tarafından ekilen tohumlar çimlenmeye başladı. Bu çalışmaya devam etmesi için çok cesur bir akıllı lider olan yeni bir lidere ihtiyaç vardı. Amerikan Cumhurbaşkanı Ronald Reagan’dı (1981-1989’da ABD Başkanı). Reagan Soğuk Savaş’ı tamamladı, Sovetler Birligini  yendi veSovetler Birligi  bir anlığına ortadan kayboldu. Bak ne oldu, Sovetler Birligi  hiç bir savaş yapılmadan  sadece akıllı, düşündürücü politika ile sona erdi. Komünist diktatörlükten yüz binlerce insan kurtarıldı. Fakat ne yazık ki, eski Sovetler Birligi cumhuriyetlerinde yerel diktatörlükler ortaya çıkmaya başladı ve neredeyse 30 yıldır sürüyor. Bunlardan biri Azerbaycan. Şu anda bu diktatörlük rejimine karşı savaşıyoruz. Galiba Reagan değirmenleri tahrip etti, ama acı rüzgarlar hala yakalandı.

Azerbaycan’da hareket özgürlüğü neredeyse yoktur. Hapisten çıktıktan sonra bile  24 saat boyunca izleniliyorum. Yani, aslında bir ev hapsi yaşıyorum.  Böyle bir durumda, elbette, Halkımla iletişim kurabilmem sınırlıdır. Bununla birlikte, Azerbaycan’daki mevcut yapıdaki mücadelemiz kararlılığımızı kıramaz. Dolayısıyla yakın gelecekte istediğimiz politik bir yapı oluşturmamız ve kavga etmeye başlamamız gerektiğinden şüphem yok. Mücadelenin amacı, insan haklarını geri kazanmak,  insanlara adaleti sağlamak, ülkemize adaleti sağlamak, tüm siyasi mahkumları cezaevinde bırakmak, ve diğerleridir. ..

En büyük dileklerimizden biri Azerbaycan halkına refah içinde bir hayat vermektir. Her Azerbaycan vatandaşı, zengin bir kişiyi Azerbaycan’ın zenginliğine dönüştürebilir. Margaret Thatcher, “varlıklı bir İngiliz, varlıklı İngiltere anlamına gelir” dedi. Sanırım bunu yapabiliriz. Yarattığımız siyasal yapı, muhalefet yanlısı, batı yanlısı olacaktır.

Amerika’nın Sesi: Önümüzdeki aylarda bir siyasi partiyi ilan edecek misiniz?

Ali Insanov: Önümüzdeki aylarda hazırlık sürecini tamamlayacağımızı ve yaratacağımız yapıyı ilan edeceğimizi düşünüyorum.

Amerika’nın Sesi: Bundan bahsettiniz,her an sizi takip ediyorlar, izliyorlar söylediniz. Böyle bir durumda geri çekilermisin?

Ali Insanov: Güzel bir soru. Bana öyle geliyor ki bunlar  “deveni ziliyle”
korkutmak istiyorlar. Bu da mümkünsüz. Bu zulümlerin bir sonucu olarak, nihayet şiddete maruz kalmayan ve barışçıl bir miting düzenlemek isteyen Ulusal Konsey’in son mitinglerine neden izin verilmiyor? Bu yasak ne kadar sürecek? Burada,  kefenimi giyipte  bu yola çıktığımı beyan ederim. Beni korkutmak asla mümkün değil. Ne olursa olsun, politik kurumumuzu yaratacağız. Halkımla birlikte, zafer gününe kadar birlikte olacağız.

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız