1993-96 yillar’da Emperyal şirketi bünyesinde yıllık kazancı 1.1 milyar dolara ulaşan Topal, gazino, seyahat, sigorta, döviz alım satım, gıda, enerji ve petrolüyle ön plana çıkan bir ismi haline geldi. Topal, üçü Bakü, Kıbrıs ve Türkmenistan’da olan toplam 17 kumarhanenin sahibi oldu. Topal’ın toplam 23 şirketi bulunuyordu ve bu şirketlerden sadece Emperyal Turizm A.Ş bünyesindeki işletmeleri 24 taneydi.

İlham Aliyev’in 500 bin dolar kumar borcu vardı 

Topal’ın yurtdışı kumarhaneleri arasında Bakü Projesi de bulunuyordu. İlk etapta buraya bir konukevi yapılacakı. Ancak Bakü’de yaptırılan konukevinin yapımındaki kaynak sıkıntısı üzerine inşaatın otel olarak tamamlanması ve otele bitişik bir kumarhane yapılması kararlaştırıldı. Otelin ve kumarhanenin işletmeciliğini Emperyal Şirketi üstlendi. Rapordaki iddiaya göre Topal, bu proje için 8 milyon dolar harcamıştı. Bakü’de yapılması planlanan otel ve kumarhaneyle ilgili yeralan çarpıcı başlık ise şöyleydi: ‘Bakü’deki projeyi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı’nı oğlu İlham Aliyev’dir. Kendisinin Topal’a 500 bin dolar kumar borcu ve otelin gizli ortağı olduğu iddiaları öne sürülmektedir. Topal’ın Türkmenistan’da kurduğu kumarhaneler de Emperyal tarafından işgal edilmiştir’

Başbakanlık teftiş kurulu başkanı kutlu savaş tarafından yazılan susurluk raporu’nda Ilham Aliyev’in, kamuoyunda kumarhaneler kralı olarak bilinen Ömer Lütfü Topal’a yaklaşık 500.000 amerikan doları kumar borcu olduğu ve bu borç yüzünden Bakü devlet konukevi’nin Emperyal şirketi tarafınan otel ve kumarhane olarak işletilmesine izin verildiği ileri sürülmüştü..tabi çok zaman geçti bunların üzerinden. Ömer Lütfü Topal 28.7.1996 tarihinde saat 23.30 sıralarında Istanbul Sarıyer ilçesi, Tazeceviz sokakta, içerisinde bulunduğu 34 btg 96 plakalı otomobilinde otomatik silahlarla* taranarak öldürüldü. Öldürenler’in Abdullah Çatlı ve özel timci polisler olduğu ileri sürüldü.Çatlı bir trafik kazasında öldü… özel harekatçılar yargılandı, içeri girdi, çıktı, vurdu, vuruldu, öldürüldüler…

Peki Ömer Lütfü Topal’ı Kim Öldürdü…?

Başbakanlık teftiş kurulu başkanı kutlu savaş tarafından yazılan susurluk raporu

1996 Türkiye ile Azerbaycan arasındaki soğukluka yol açtı.

Haydar Aliyev, raporla ilgili şikayetlerini büyük bir açıklıkla Demrele  anlattı, ‘‘Rapor seçimde aleyhime kullanılacak’’..

Haydar Aliyev Türkiye’yi beklenen petrol ve doğal gaz sözleşmeleriyle tehdit ediyor.Topal konusunu bitirin diye şart koyuyor.

Soğukluğun gerisinde, Kutlu Savaş‘ın raporuna kumarhaneci Ömer Lütfü Topal’ın Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in oğluna rüşvet verdiği iddiasını içeren küçük bir dipnot koyması yatıyordu.

DemirelAliyev’i  İstanbula gelmeye ikna etmeye çalışırken, şunları söylüyor:

‘‘Bu bir müfettiş raporudur. Bu raporda yazılanlar bağlayıcı değildir. Seni üzen birşey varsa, bana da söyle, Türk Devleti’nin bütün kademelerine, Mesut Bey’e de söyle…’’

Aliyev, her seferinde rapor nedeniyle siyasi hayatının büyük bir darbe aldığını anlatıyor, ‘‘Benim fotoğraflarım gazetelerde Ömer Lütfü Topal’ın fotoğrafları ile yan yana çıkıyor. Bana çok büyük zarar verildi’’ diyor.Ardından, oğlu İlham Aliyev için ‘‘İyi bir çocuktur’’ diyor, yürütülen soruşturmada sorumlunun oğlu değil, Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov çıktığını, kumarhanelerin kapatılması kararı alındığını, Hasanov’un da görevden alınacağını anlatıyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki soğukluk, 09.02.1998  İstanbul’da yürütülen ‘‘yumuşatma diplomasisi’’ ile önemli ölçüde giderildi.Demrel Haydar Aliyevi ikna ediyor.Haydar Aliyev’in İstanbul ziyareti, işte 09.02.1998 tarihde bu küskünlük ortamında başlıyor.

O dönemin Başbakan Yılmaz, ‘‘Raporun sizinle bir ilgisi yok’’ diyor.

Aliyev, Yılmaz’ın verdiği izahattan tatmin olmuş gözükmekle birlikte, ortaya çıkan ‘‘siyasi hasara’’ dikkat çekiyor. Başbakanlığın 27 Ocak akşamı yaptığı ve raporun İlham Aliyev’e ilişkin bir tespitinin bulunmadığı yolundaki bir paragraflık kısa açıklamanın yeterli olmadığını, daha kuvvetli bir açıklama beklentisini dile getiriyor.

DöneminBaşbakanı Yılmaz da bunun üzerine ikinci bir açıklamanın yapılacağı güvencesini veriyor.

İlham Aliyev ise şimdi devlet başkanı ve Türk-ermeni yakınlaşmasına karşı çıkıp kendisi Ermenistan,Iran ve Rusya ile yakınlaşıyor.

 

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız