Umudların tükendiyi yerde Türkün küdreti başlar.

“Aliyevin  ceza  kamplarından birini 5-10 dakika önce terk ettim.”
Bu sözleri Cumhurbaşkanı’nın af kararı ile 17 Mart’ta serbest bırakıldığı Azerbaycan Eski Sağlık Bakanı Ali Insanov söyledi.

Azerbaycan Eski Sağlık Bakanı Ali Insanov 2005 yılından beri hapishanede bulunduğunu ekledi:
“Aliyevin siyasi sifarişiy’le İlk başta bir darbeye teşebbüs ettiler.
Bu karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kaldırılsada, Azerbaycan bunu yapmadı.
Tutuklanmamın sona ermesinden 1-2 hafta önce cebime uyuşdurucu koyuldu  ve 7 yıl boyunca  tekrar tutuklandım.
Özgürlüğüm ABD, Kongre, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin liderliği olan demokratik Batı’nın etkisi altındaydı. ”

“Azerbaycan’ın kendisi büyük bir hapishanedir

“Sayın Ali Insanov’a göre İlham Aliyev  onu serbest bırakma niyetin’de değildi:
“Öyle bir sonuca vardım ki, ömrümün sonuna kadar hapsedilecektim.Fakat İlham Aliyev’i ABD ve Avrupa  beni serbest bırakmaya zorladılar.
“Eski bakana göre, o kendini özgür hissetmiyor.
Ali  Insanov’a göre, kendisini hapishaneden büyük bir hapishaneye taşıdı: “Azerbaycan’ın kendisi büyük bir hapishane. Şimdi ise Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nin mimarları insanlık hakkında konuşacak. Cumhurbaşkan İlham Aliyevin bu ülkede çavuşun işini gördüğünde ne tür bir insanlık söylenebilir..

Vaktiyle birini şerleyib,eğer tutuklamak istiyorlarsa, cebine uyuşturucu atıyorlardı.Şimdi bu görevi İlham Aliyev kendisi yapıyor

“Çok isterdim ki, Azerbaycan halkı benim kolumdakı kelepçeyı açsın”

 

 

Akademik Ali Insanov, Azerbaycan’da siyasi olarak en cok nifuzu olan liderler’den biri olarak kabul edilir.
Ona en büyük siyasi destek Batı Azerbaycan’dan gelen mültecilerin çoğunluğu ve Bakü, Sumgayit, Gence, Gazakh bölgesi  ve Nahçıvanın tüm nüfuzu veriyor.

Azerbaycan’ın politik ve ekonomik elitindeki kilit faktörlerden biri şüphesiz bölgesel bir faktördür. Bu faktör, bazı durumlarda, siyasi bağlantı faktörünü bile aşmaktadır.
Bu da doğaldır. Çünkü insanlar soyut değerlerden ziyade grup bazında işlemeyi tercih ediyorlar, bu yüzden organize olmak daha kolay. Bu arada, bölgesel faktörler önemli bir rol oynamaktadır.

Şu anda, bölgesel klanlar arasında maddi kaynakların yeniden dağıtılmasındaki temel mücadele, Nahçıvan Kürt klanı (ülkenin önde gelen rakamları Kamaladdin Heydarov ve pkkci Beylar Eyyubov) ve ülkenin doğal kaynaklarının yarısından fazlasını kontrol eden Pashayev klanıdır.Aliyev klanının siyasi seçkinlerde yalnızca bir baskınlığı olmasına rağmen, kaynaklar paketi hala Pashayevlerin ve Nahçıvan Kürt klanının elindedir. Devlet bütçesinin yüzde 70’ini, ihracatın yüzde 93’ünü ve sanayinin yüzde 80’ini sağlayan petrol sektörü, Nahçıvan Kürtlerinin , Fethullah Gülen örgütüne hizme eden Rövnek Abdullayev ve PKK terör örgütüne maliye destegi veren Beyler Eyyubov, Abdolbari Gözel  kontrolü altında.

 

llham Aliyev hükümetin’in Avrupa’daki yolsuzluğu Batı’da onun var olmayan nifuzunu düşürdü
Şu anda ABD ve  Avrupa Birliği’nin İlham Aliyev ile olan ilişkileri hiç de iyi değil.
Aliyevlerin uzun süredir devam eden aile  yönetiminin demokratik ilkelere muhalif olduğuna inanan ABD ve Avrupa çevreleri, Aliyev’e ve ülkedeki insan hakları demokrasisine zarar veren çemberine kızgın.

Azerbaycan’da iktidar mücadelesi iki siyasi şahsin yarışına sahne olacak. Cumhurbaşkanlıgı seçimleri öncesi seçildiği Haydar Aliyevden  Gumhurbaşkanlıgı  talebinde bulunan , ve ogul İlham Aliyevın talebiyle tutuklanan ve 13 yil habse atılan Azerbaycan Eski Sağlık Bakanı Ali Insanov  ülkedeki muhalefetin başına geçeceği açıklandı.

2004 yilında  Gumhur başkanı İlham Aliyevin kiz kardeşı Sevil Aliyeva daha önce İlham Aliyev’e darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski sağlık bakanı Ali İnsanov’un hapse atılması sırasında kardeşini eleştiren ithamlarda bulunmuş iki kardeşin arasındaki gerginlik Bakü’deki bir açılışta doruğa çıkmıştı.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız