2018 yılında Fransa, İngiltere ile Rusya arasında yaşanan casus krizi sonrasında Rusya’ya tepki olarak 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

Eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart’ta Salibury’da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. İngiltere ile Rusya arasında yaşanan ajan krizi hem ABD’nin hem de Avrupa’nın gündeminde. Sağlık durumu ciddiyetini koruyan Skripal ve kızını zehirlediği iddia edilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e tepkiler artıyor.

Fransa, Rusya’ya tepki olarak 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Skripal krizi nasıl başladı?

İngiltere’ye yerleşen eski Rus çifte ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi, iki ülke arasında son yılların en büyük diplomatik krizini başlattı. 66 yaşındaki eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia halen hastanede tedavi altında ve durumları ciddiyetini koruyor.

İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinden sorumlu tuttuğu Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım kararı almış ve ilk adımda 23 diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya da cevap olarak aynı sayıda İngiliz diplomatı sınır dışı etti.

Takas edilmişti

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006 yılında Skripal’e 13 yıl hapis cezası vermişti.

Skripal, 2010 yılında ABD’nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da takas edilen 4 casus arasında yer almıştı.

Daha sonra İngiltere’ye gelen Skripal, Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladı.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6’e, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü

Eski Azerbaycan milletvekili Gümşüd Nuriyev, “dolandırıcı unverste rektoru” Elşad Abdullayev’in bir KGB ajanı oldugunu söyledi

İddia bu sitede aznews.az’a eklenmiş ve yayınlanmıştır.

Azerbaycan parlamentosunun eski üyesi sayın Nuriyev, KGB dezenformasyon bürosunda çalışan dolandırıcı Elşad Abdullayev’i bir dolandırıcı ajan  olarak nitelendirdi.

Eski milletvekili Gümşüd Nuriyev, Olaylar gazetesine verdiği röportajda Elşad Abdullayev’in bir süredir KGB( Rus gizli istiparat servisi) için çalıştığını ve kaptan rütbesine sahip olduğunu söyledi.
Dolandırıcı “Profesör” Elşad Abdullayev’in KGB’nin bir ajanı olduğu gerçeği, Azerbaycan’da yaygın olarak bilinmemektedir.

Elshad Abdullayev, agent du KGB

Gümşüd Nuriev, “Bu kesinlikle bir durumdur” diyerek, Elşad Abdullayev yayınladıgı mevcut videonun yakın zamanda da ilgili uzmanlar tarafından incelenip analiz edildiğini söyledi. Yapılan işin profesyonelliği göz önüne alındığında Elşad Abdullayev’in oldukça yüksek bir seviyede bir KGB ajanı olduğu vurgulandı.

Bu arada, 2009 yılında Elşad Abdullayev başkanlığındaki Uluslararası Üniversite, insan organlarında yasadışı nakli ve insan ticareti yapmakla suçlandı.

“Üniversite” kapatıldı ve kaçınılmaz tutuklamadan kaçan  Elşad Abdullayev derhal Paris’e uçtu.

Fransız yetkililere siyasi sığınma başvurusunda bulunan yolsuzluğa uğrayan Azerbaycanlı Abdullayev, göçmenlik hizmetinden Rusiya  vatandaşlığını gizledi.

Elshad Abdullayev’in Rusya vatandaşı olduğunu doğrulayan pasaport bilgisini aldık.

Kendisine ve ailesine ait Rusya pasaportlarının kopyalarını sunuyoruz:

Elshad Abdullaev – Rusya Federasyonu PASSPORT vatandaşı – Abdullaev Elshad İslami oglu, 09/25/54 doğum yılı, 4611 sayılı köyde TP tarafından yayınlanan seri numarası: 46111. Odintsovsky ilçesinde 14 Ocak 2011 tarihinde Moskova bölgesinde Rusya’nın Nemchinovka OUFMS. Odintsovsky ilçesinde kayıtlı, Moskova bölgesi, s. Marfino, Bina 26 V. Rusya Federasyonu vatandaşı olan yabancı bir pasaport, 64, sayı 3967781’den ayrıldı.

Peki Elşad Abdullayev Parise hangı amacla yerleşti

Rusiya istiparat teşkilatı “FSB”ajanı oldugu iddia edilen Elşad Abdullayev Fransaya sahte hesaplarla cok sayda FSB ajanını yerleştirdi.

Mevcut bilgilere göre, Fransız makamları, yıllarca kendisine verilen üç aylık geçici oturma izni ile yaşamak zorunda kalan bir sahtekâr olan profesöre siyasi sığınma hakkı vermeyi reddetti.

Elşad Abdullayev, Azer Mursaliyev’in yakın akrabası, Rus FSB’nin basın organında çalışıyor.

Elşad Abdullayev’in bir diğer akrabası olan Azad Mursaliyev, Rusya Federasyonu Devlet Duması’nda çalışıyor.Ayni zamanda Azerbaycan gumhur başkanı İlham Aliyevle cok sıcak ilişkilere sahip oldugu söylenilir.


Akrabalar Rusya’da korkmadan yaşıyorlarsa, Elshad Abdullayev neden Fransa’ya yerleşti? Fransız yetkililer bunu düşünmeli!

Buna ek olarak, Elşad Abdullayevin suc ortagı aynı zamanda Almanya’da bir mülteci olarak  yaşamakta olan bir suistimalci Riyad Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin gizli istiparat servisi (KGB) ajanıdır.
Riyad Aliyev kendisi telefon konuşmasıyla Berlin’deki Azeri KGB’nin özel hizmetleriyle görüşeceklerini söyledi.Riyad Aliyevin ses kayti internete sizdı

Raşad Gurbanov azerbaycan uyruklu Rusya (FSB) ve Azerbaycan istiarat servisi (DTX) ajanı

Elşad Abdullayev ve Raşad Gurbanov
Elşad Abdullayev ve Raşad Gurbanov

Paris’e sahte belgeyle Elşad Abdullayev yardımıyla geldi.Elşad Abdullayev sayesinde  Fransız yetkililere yalan konuştu sahte begler verdi, kendisini Azerbaycan’daki hökumet yetkililer tarafından zulmedilmiş  siyasi aktivis olarak gösterdi.Fransız yetkililer bunların hepsinin uydurma yalan oldugunu anlayarak  Raşad Gurbanova siyasi sığınma hakkı vermeyi reddetti.Ondan sonra geçen yıl Paris’te Azeri gazeteci Rahim Namazovun başına gelen teror olayını kendi hayrına kullanmak istedi.Bu olayı sayın R.Namazov Fransa polisine hemen söyledi.Raşad Azerbaycanda asla siyaset yapmadı hiç bir sorunda yaşamadı.

PARİS’teki görevi, aktif siyasete karışan Azerbaycan’dan gelen göçmenlerin messenger yazışmalarını,telefon numaralarını ,koordinatlarını  bulmaktır.Buldugu bilgileri Elşad Abdullayev aracılıgıyla Rusiya istiparat teşkilatı FSB-ye ötürüyorlar.Raşad Gurbanov FB messengerde Kanada vatandaşı Hasan Saftarliyla konuşmasından sonra, tüm özel görüşmeleri Elşad Abdullayev’e devretti
Elşad bu bilgileri siteye basıp Moskova’ya transfer etdi.Bununla ilgili Hasan Saftarov Fransanın Kanada böyük elciliyine şikayet etti.Aynı zamanda Raşad Gurbanov ermenistan KGB-nin medya grupuna aktiv olarak baglı.

Ermeni medyası bu röportajın Azadlig.info’dan kaynaklandıgını  gösteriyor ,ama Azadliq.info sitesinde gazeteyi ekipmanımızla birlikde  kontrol ettik, böyle bir yazı bulamadık.

Bu ajanlar hakkında yanlış ve suçlu bilgileriniz varsa, lütfen mesajınızı bu adrese gönderin.201 Rue Carnot, 94136 Fontenay-sous-Bois, France
VF3R+8J Fontenay-sous-Bois, France
ofpra.fr

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız