Legat Entegrasyon Merkezi Başkanı Alovsat Aliyev

11 Ocak 2019’da, Azerbaycan Devlet Göçmenlik Bürosu, geçtiğimiz yılın sonuçları hakkında kitlesel medya temsilcilerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Devlet Göçmen Bürosu Başkanı Vusal Huseynov, Azerbaycan’ın 2018’de başarıyla geliştiğini ve ülkenin ekonomi ve uluslararası politika dahil olmak üzere her alanda kayda değer başarılar elde ettiğini söyledi. Hükümetin iyi düşünülmüş ve modası geçmiş politikasının bir sonucu olarak, Azerbaycan’da olumlu iş ve yatırım ortamının yaratıldığını, girişimcilerin seviyesinin oluştuğunu ve ülkenin sosyo-ekonomik gelişiminde petrol dışı sektörün, özellikle turizmin rolünün arttığını belirtti.

Ancak,Devlet Göçmen Bürosu Başkanı Vusal Huseynov ülke vatandaşlarını endişelendiren aşağıdaki konular hakkında konuşmayı unutmuş veya kasıtlı olarak onlar hakkında konuşmamış. Etkinliğe katılan ülkedeki özgür medyanın özgür temsilcileri de bu konular hakkında sorular sormayı unuttular:

1. Ülkenin göç politikası neden geri kabul anlaşmalarını ve yabancı göç kuruluşları dahil olmak üzere bu anlaşmaların uygulanmasına ilişkin protokolleri, yasadışı olarak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın geri dönüşünün uluslararası yasal çerçevesinde güçlendirmek için tasarlandı? Yaklaşık 30 sözleşme hazırlandı. Neden bu kadar çok vatandaş, yasadışı yoldan hayatta kalmak için ülkeyi terk etmeli?
Neden Vusal Huseynov  ülke’den çıkışları yasadışı olarak yasaklanan kişiler hakkında hiç konuşmadılar mı?

2. Ülkenin özellikle Astara, Kırmızı Köprü, Samur, Bilasuvar sınır geçiş noktalarında giriş ve çıkış sınırlarının şartları ve vatandaşların saatlerce gömrükte beklemeleri ,bu  özgürlüklerin normal hareketine neden olan koşullar nelerdir?

3. Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkmak için başvuran kişilerin listesi neden gizli tutulur.
Vatandaşlıktan çıkma başvuruları neden yasada öngörülen süre zarfında yapılmıyor? Kanunla belirlenen 6 aylık süre neden iki yıldan uzun süre uzatılıyor?

4. Göçmenlerin Rusya, Türkiye, Ukrayna, Almanya, Kanada ve Kazakistan gibi en fazla Azerbaycan vatandaşı olan ülkelerle yasallaştırılmasına ilişkin anlaşmalar neden yapılmıyor?
V.Huseynov Türkiye’de yaşayan 200.000 Azerbaycanlı’nın statüsü ve durumu hakkında neden yorum yapmadı.

5.Devlet Göçmen Bürosu Başkanı 2018 yılında servis kapasitelerinin artırıldığını ve Samur, Astara ve Şihli kontrol noktalarında 24 saat hizmet veren göç ünitelerinin başlatıldığını büyük memnuniyetle belirtti. Bu aslında devlet bütçesinin talan edilmesi  ve sınır kontrol noktalarındaki gereksiz denetimlerin sayısındaki artıştan başka bir şey değil.

6.Devlet Göçmen Bürosu Başkan faaliyetleri hakkında farkındalık arttırıcı faaliyetlerin organizasyonuna özel önem verildiğini belirtti. Vatandaşların göç alanındaki aydınlanması yanlış yöndedir

7. Devlet Göçmen Teşkilatı’nın 2018’deki faaliyeti hakkındaki temel istatistiklerden bahseden Vusal Huseynov, 2018’de 2.845.697 (2017 yılının aynı döneminde 2.692.219) yabancı ve vatansız kişilerin Azerbaycana geldiyini söyledi ve bu  ülkeye gelen yabancı sayısında% 6 artış olduğunu gösteriyor.Devlet Göçmen Bürosu Başkan muhtemelen utandığı için bu turistlerin vatandaşlığını gizliyor. Çünkü Azerbaycana gelenlerin birçoğu yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız, özellikle de Rusya, Gürcistan, Türkiye ve Ukrayna’da yaşayan ve o ülkelerin vatandaşı olan yurttaşlarımızdi. Tarihsel vatanlarının sevdiklerini ziyarete gelmesi turizmin gelişmesi olarak görülmemelidir.Bunun ülkedeki politika ile ilgisi yok.

8.Hizmette vatandaşlığın belirlenmesi ve yabancı ülkelerden Azerbaycan Cumhuriyeti’ne 464 vatandaşın kabul edilmesine 27509’un itirazı, Göç Hizmetinin etkisizliği ile ilgilidir.
Servis şefinin konuşmasına dayanarak elde ettiğim ilk sonuç buydu. Ancak ilk fırsatta, DMX beyanı hakkında daha ayrıntılı bir yorum yapmaya çalışacağım

Legat Entegrasyon Merkezi Başkanı

          Alovsat Aliyev

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız