Bu şirketin, dünyanın birçok ülkelerinde ve Bakü’deki ofisindeki faaliyetleri hakkında çok az bilgi bulunduğunu not edelim.

Birkaç yıl önce, Romanya Insider gazetesi, şirketin, bazı karanlık anları netleştirmek için şirketin İngiltere’deki tescili ile birlikte Londra merkezli olduğunu bildirdi.

Şirket milyarlarla dollar manfeet  karşılıgında , lojistik, mühendislik, petrol ve petrol ürünleri ve sondaj hizmetlerini Bakü ofisi aracılığıyla Azerbaycan petrol ve gaz endüstrisine sunmaktadır.Alınan bilgilerde SOCAR şirketinin 2015 ilinda Nobel oil şirketine 1 milyar dollar para borcu oldu.

İşin bir başka ilginç yönü bu şirketin mülkiyeti hakkında herhangi bir bilginin olmaması.

Nobel oil’un 10  yil önce Romanya pazarına girmeye başladığı açıklandı.
Şirketin stratejisi uyarınca, Nobel Oil LTD’nin söz konusu tek Ruminya’da 80-90 benzin istasyonundan oluşan geniş çaplı bir parlama ağı kurdu.

“Nobel oil” şirketi’nin başlıca faaliyet alanı Azerbaycan’dır. Londra merkezli bir şirket olarak sunulmasına rağmen, tek adresi Bakü’de Kiz Kalesi yakınlıgında bulunuyor.

Bir zamanlar şirketin web sitesinde yöneticiler hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmadı.Yalnız Başkan yardımcısı ve genel müdür olarak, yalnızca Türkiye vatandaşı Muhtar Murat Tayyşi‘nin adından bahs edilidi.
İsveçli Gustav Nobel şirkette danışman olarak katıldı. Danışma Konseyi üyeleri arasında, daha önce Azerbaycan ve diğer eski Sovyet cumhuriyetleriyle yakın bağları olan eski adı Kurt Uolden olarak bilinen ABD Temsilciler Meclisi’nin eski bir üyeside  vardı,amma Kurt Uolde ve Murat Tayşin’in isimleri bugün şirket yönetimi arasında bulunmuyor.

Aslında “Nobel oil” şirketi’nin asl sahibi kim?Bu firma şahsen Azerbaycan Cumhurbaşkanı ailesine aittir.Üst yönetiçilere göz atalım.

“Nobel Oil” ve “CRA Holding” şirket’ler grupunun Yönetici Direktörü Nasib Hasanov adlı Azerbaycan vatandaşı.
Nasib Hasanov- Nahçıvan’ın Şarur bölgesinde doğdu.
Milliyetce Kurttur: Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ve onun şahsi muhafızlarının başkanı  Beylar Eyyubov’un en yakın akrabasıdır.Beyler Eyyubovun holdinglerini yönetiyor.

“CRA Holding” bünyesindeki şirketler Azerbaycan’ın en büyük şirketleri olarak kabul edilmektedir. Azerbaycan’daki  bu büyük şirketler arasında Nobel Oil, Bakcell, Nar Mobile ve “NORM Siment” sayılabilir. Nasib Hasanov  Azerbaycan’ın ilaç pazarındaki kilit tekelcilerden biridir.”CRA Holding” ve “Nobel Oil’in” merkezi Londra’da bulunuyor.

Şirketin Danışma Kurulu yerine, bir Yönetim Kurulu vardır.Yöneyim Kurulunda  SOCAR şirketinin tüm üst yöneticileri Kasımov Suliyman,İsmail Mikailov,Elşad Nesirov,Rahman Kurbanov ve Gustav Nobel, Eamon Gorman, Georgi Marchenko, Steward Detmer ve Michael Roland Rings kimi taninmış yabançı petrol yöneticleri (Manager)  yer alıyor.
Meselan  2015 yılında Yönetim Kurulu’na katılan Eamon Gorman, Maersk Oil, Shell ve Arabian petroil gibi şirketlerde  yönetici lider  konumda çalışmıştır.Georgi Marçenko ismli yönetici 2014 yılında Yönetim Kurulu’na katılmış.Bu şahs daha önce Kazakistan’da Merkez Bankın Birinci Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak birçok önemli devlet görevinde bulunmuştur.Michael Ringde  ayrıca şirketin genel müdürüdür. Daha önce, Shell, Petrofac’ın şirketlerinde  önemli bir yeri vardı.

Nobel Oil şirketi son zamanlarda keşif ve üretime başlamış ve Azerbaycan’ın Umid ve Babek gaz sahalarında ortak bir girişim yürütmektedir.Şirket bu yataklarda % 20 hisseye sahiptir.
ABD’nin eski Azerbaycan büyükelçisi Matthew Bryza aynı zamanda Nobel Upstream Yönetim Kurulu Üyesidir.

Nobel Oil Petrol şirketi , 2005 yılında Azerbaycan’da petrol ve gaz şirketlerine tedarik hizmetleri vermek üzere kuruldu. 2007 yılında faaliyetlerini genişletti ve sondaj, bakım ve diğer faaliyetlerde bulunmaya başladı. Şu anda, şirket çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok yan kuruluş işletmektedir. Onlar:

– “Apşeron Sondaj(Drlinning)”: Entegre sondaj ve kuyu yönetimi hizmetleri. Bu bağlı şirket, 2007 yılında SOCAR-AQS’in SOCAR ile ortak girişimi kurmuş ve Devlet Petrol Şirketi’nin Azneft Üretim Birliği’ne hizmet vermektedir.

– “Global Enerji Solitions” (“Glensol”)Begler Eyyubov: Bu bağlı şirket, Azerbaycan’ın enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlere teknik ekipmanlar sağlamaktadır.

– Petrol ve Gaz Proserve(Begler Eyyubov): Bağlı ortaklık, kuyuların tamiri ve petrol çıkarımını arttırmak için teknoloji uygulamak gibi hizmetler sunmaktadır.

– “Procon”: Bağlı kuruluş, Azerbaycan’daki müşterilerine proje yönetimi konusunda hizmet vermektedir.

– “LLamrei”: Bağlı ortaklık, lojistik ve tedarik hizmetleri vermektedir.

– Nobel Oil Downstream(Gumhur başkanı ailesi ve Begler Eyyubov): Bu şirket, Romanya’da petrol ürünlerinin satışı konusunda faaliyet gösteriyor. Bu yılın yazında, Nobel Oil Ltd, Azerbaycan’daki Denholm Oilfield Services Limited’in İngiliz varlıklarının yüzde 50’sini aldı.

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız