Avrupa’nın önde gelen bankalarından Danimarka merkezli Danske Bank’ın CEO’su Thomas Borgen, Estonya şubesindeki kara para aklama skandalı sonrası istifa etti.

Danske Bank, Estonya’daki şube hakkında 2007 ve 2015 yılları arasında yaklaşık 200 milyar euro kara para akladığı iddiasıyla inceleme başlatmıştı.

Banka yetkilileri, söz konusu ödemelerin büyük kısmının şüpheli olduğunu söyledi.

Borgen, “Soruşturma benim yasal sorumluluklarıma tabi kaldığım yönünde sonuçlanmış olsa da, tüm taraflar için istifamı vermemin en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Bankanın iç soruşturması sonrası, Estonya’daki Finansal Hizmetler Kurumu FSA da bulguları incelemek için harekete geçti.

FSA Estonya’da yetkilisi Kilvar Kessler, “Bankanın raporu risk iştahı ve risk denetiminin dengeli olmadığı birçok ciddi ihmale işaret ediyor” diye konuştu.

Rusya ve Azerbaycan  bağlantılı soruşturma sürüyor

Danske Bank’ın Estonya şubesi,Azerbaycan ve  Rusya’yla  bağlantılı iddialarla başka bir soruşturmanın da odağında.

Azerbaycan 2,9 milyar doları kara para aklama ve lobi faaliyetleri için kullandı’

uardian gazetesi, Azerbaycan’ı yöneten elitlerin, 2,9 milyar dolar değerinde gizli bir fonu Avrupalı siyasetçilere ve gazetecilere para dağıtmak, lobicilik faaliyetleri yürütmek, lüks ürünler satın almak ve kara para aklamak için kullandığını öne sürdü.

Gazete, 2012-2014 yılları arasında faaliyet gösteren gizli fondaki paranın, İngiltere merkezli dört adet şeffaf olmayan şirket aracılığıyla dağıtıldığını ortaya koydu.

Gizli banka kayıtlarının Danimarka gazetesi Berlingske’ye sızdırılmasının ardından, Organize Suç ve Rüşvet Kaydı Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting Project) ile içinde Guardian’ın da olduğu bazı Avrupa gazetelerinin yürüttüğü, ‘Azerbaycan Çamaşırhanesi’ (Azerbaijan Laundromat) adını taşıyan araştırma, 30 aylık bir veri setini içeriyor.

Araştırmanın internet sitesinde aynı zamanda Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki şirketlere de büyük oranda paranın gönderildiği iddia edildi.

Araştırmaya göre paranın kaynağı her ne kadar belli olmasa da araştırmayı yürütenler para kaynağının Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve ailesine kadar uzandığını iddia ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e muhalif başlıca isimlerden finansçı Bill Browder, Rusya’nın vergi kaçırmak için Estonya şubesini kullandığını iddia ediyor.

Browder geçen yıl, Rusya’nın 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturma yürüten ABD Senatosu Yargı Komitesi’ne bazı kanıtlar sunmuştu.

Browder Rusya’nın en başarılı serbest yatırım fonu Hermitage Capital Management’ın kurucu lideriydi. 2005’te Rus hükümetini şirketini ele geçirerek 230 milyon dolar vergi iadesi talep etmek için kullanmakla suçlamıştı.

Ülkeye ‘ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu’ şüphesiyle alınmayan Browder, ekibini de alarak Londra’ya taşınmaya karar verdi.

Ancak şirket vergi denetmeni Sergey Magnitsky Rusya’da gözaltına alındı ve 2009 yılında hayatını kaybetti. Hükümetin buna suç ortaklığı yaptığını iddia eden Browder Rus yetkililere yaptırım uygulayan ‘ABD Magnitsky Yasası’nın uygulanmasına ön ayak olmuştu.

Rusya’da mahkeme Browder’ı vergi kaçakçılığı iddiasıyla 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.

İngiltere’deki Browder’ın tutuklanması için Interpol’e yapılan talep reddedildi.

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız