Azerbaycan’da “Karabağ Özgürlüğü” sloganı altında  ve fiyat artışlarına karşı protestolar bekleniyor

Petrolla zengin Azerbaycanda ‘da maddi ve ekonomik hoşnutsuzluk zaten var. Aliyev devrimci gelişmeyi durdurabilecek mi? Söylemesi zor. Görünüşe göre, Aliyev bazı etkinliklere hazırlanıyor – o hala çok yakın çevresini temizliyor.

Bazı devlet yetkilileri, İlham Aliyev’e çok kızdı ve onun hoşnutsuzluğunu gösterdi.Bazı eski bakanlar’da, İlham Aliyev’e çok kızdı ve onun hoşnutsuzluğunu gösterdi
Zia Mammadov, Fazil Mamedov, Salim Muslimov ve eski unverste rektörü Abel Maharramov gibi eski bakanlar muhalefete mali destek vermeye hazırlar.

İlham Aliyev hükumeti  petrol fiyatlarındaki düşüşün neden olduğu mali ve ekonomik kriz karşısında güçsüz olabilir.Bu arka plana karşı, Azerbaycan çevresinde küçülen bir halkayı andıran ilginç olaylar yaşanıyor.

6 ay önce sona eren Ganja’daki operasyondan sonra Aliyev, İran’dan yerel Şiiler üzerindeki baskı konusunda sert tepki aldı.

Karabağ sorunu bölgesinde soruşturma mekanizmalarını uygulamaya koyma girişimini teşvik etmeye çalışan ABD, Azerbaycan’a tatsız geliyor.
İlham Aliyev, kendi çıkarlarından dolayı Karabağı tamamen Ermenilere vermeye hazırdır.

Birleşik Devletler’in, araştırmacı mekanizmaların geliştirilmesi söz konusu olduğunda İngilizlere destek vermeye çalışması mümkündür. İngiliz sermayesinin, Aliyev’i belirli mekanizmaların getirilmesi konusunda bir anlaşmaya ya da başka bir deyişle statükonun korunmasına getirmeye çalıştığı söylenebilir.
Zaten Amerikan petrol şirketleri Azerbaycan’ı terk ediyorBunlardan ilki: Dev Amerikan petrol endüstrisi Exxon Mobil, Azerbaycan’da büyük petrol ve doğalgaz projesini terk etmeye hazırlanıyor. Ve takip eden ikinci bilgi, alarmı tetikledi: Exxon Mobil, ana rakibi ve bir başka Amerikan petrol devi Chevron, hisselerini Azeri-Çıralı-Güneşli blokundaki petrol alanlarını sömüren uluslararası bir konsorsiyumda satmaya hazırlanıyor. Aliyev zorlu bir seçim yapar – ya da bölgede daha yüksek bir istikrar ve güvenlik seviyesine sahip olduğunu kabul eder ya da “Azerbaycan devrimi” nin tadı denemeye zorlanacaktır.

Bu arada, bu arka plandaki İngiliz faktörü, başka bir koşulla bağlantılı olarak dikkate değer hale gelir. Birkaç ay önce, Virgin Adaları, Aliyev’in mülküne de gönderme yapan kıyıdan uzak bölgeler yayınladı. Belki de İngilizlerin Aliyev için tehlikeli olabilecek bilgileri vardır.

Malesef bu işin sonu Aliyevler için hiç hoş gözükmüyor.

 

1 YORUM

  1. Bismillahirrahmanirrahim
    Ben İslam evladı olarak bir şey söyleyecem:Zulm ile abad olanın sonu berbad olar.İnşeallah .

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız