Azerbaycan hükumetinin de iç politikası devletin dış politikasının başlangıcı sayılmalıdır. Bu politika bazı dayanaklar üstünde düzenlenmiştir, ki, bu dayanaklar vatandaşın tehlikesizliğini, refahını, ekonomik teşebbüslerini gerçekleştirmek imkanlarını, kanunlardan yararlanmayı kastetmiyor. Devletin iç siyaseti, genel olarak, ülkede bulunan tekel oligarşiklerin ilgi ve çıkarlarının teminatına yönelmiştir. Çünkü Azerbaycan hakimiyetinin var oluşu Azerbaycan halkına değil, bu tekel oligarşiklerin hükumet için temin etdiği ekonomik ve idari güçle ilişkilidir.

Azerbaycan 4 ailenin sofrasıdır

Azerbaycan iktidarı halktan oy almadığını ve hiç bir zaman alamayacağını kesin olarak bildiğinden iç siyasetini de halk karşısında sorumluluğu düşünmeden kurar.

Az önce bildirdik, bu siyaset ülkedeki esas idari ve ekonomik gücü oluşturan oligarşiklerin isteklerine uygunlaştırılmıştır.

Şimdi Azerbaycanda temel 4 oligarşik gruplaşması şekillenmiştir:

  • ATA Holding– İlham Aliyevin ailesine mahsustur;
  • Paşa Holding– devlet başkanı karısı Mihriban Aliyevanın akrabalarına mahsustur (kendisinin kızlık soyadı Paşayevadır);
  • Gilan Holding– Olağan üstü Haller bakanı kürt Kemaleddin Haydarovun imparatorluğudur;
  • ZQAN Holding– Ulaşım bakanı kürt Ziya Memmedovun ailesine mahsustu

Bunun nasıl olduğunu inceleyelim.

Bakü’deki “Akademik” Hasan Aliyev Caddesi’ndeki  bu muhteşem bina, ilk bakışta bazı devlet yönetimini andırıyor.

Bu güzel bina, “YARAT” sanat merkezinin kurucusu Aida Mahmudova’ya ait.10-6

Aida Mahmudova kimdir? Sorumuz garip seslenmesin.Aida Mahmudova Azerbaycan’da 25 yıldan fazla faaliyet gösteren despotik Aliyev – Paşayevler aile klan rejiminin bir üzvüdür.Mehriban Aliyeva’nın kiz kardeşi  Nergiz Paşayevanın kızıdır.

Başkan Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın kız kardeşi Nargiz Pashayeva ve kızları Ulviyya, Aida uzun süredir kendi bizneslerini bozuk işde test ediyorlar

“Sanat kültür merkezi” – “YARAT”
Sahte “Profesör” Nergiz Paşayevanın kızı, «YARAT” sanat kültür merkezinin kurucusu Aida Mahmudova Paşayev klanının başkanı  halasi Mehriban Aliyeva’nın itibar ettiklerinden biridir.

Güvenilir kaynaklara göre, Avrupa Bankası’ndaki Mehriban Aliyeva ve Nargiz Pashayeva’nın mali hesaplarının çoğu, Aida Mahmudovan’ın adına açılmıştır.57770

Avrupa Banklarında Aida Mahmudovanın adına tutulan para’nın miktarı.

İsviçre bankası UBS 11 milyon euro

Fransa Gredit Agricole bankası 42 milyon euro

Deutsch bankası 23 millon euro Almanya

Banca d’Italia 17 milyon euro İtalya

İngiltere Merkez Bankası 38 milyon sterlin

İktidardaki Aliyev’lerin ve Paşayev ailesinin Avrupada Karlovi Vari otell ve lüks villalarda harcadıkları paralar bu bankalardaki hesaplarindan  harcanıyorlardı

INFOGRAFIC-Azerbaijan-cehia

Nargiz Paşayeva ve kızlarının özel işleri bununla sınırlı değildir ve yıllardır bu kuzgun aile Türkiye’ye kök salmıştır.

Nargiz Paşayeva ve kızı Ulviyya

A1914D19-CBB7-4B4D-AEC5-429BBD598D7F_cx0_cy20_cw0_mw1024_mh1024_r1_sİstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı bilgiye göre, 2011 yılı Eylül Nergiz Paşayeva ve kızları otel hizmetleri alanında faaliyet gösteren “Onüçler Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited” şirketini yaratmışlardır.

N.Paşayeva’ya ait İstanbul’un Beşiktaş mahallesinde kurulan şirkete bir milyon euro yatırım yapıldı. Şirket U. Rakhmanova tarafından yönetiliyor.slide-1

Bu yılın nisan ayında Ulviyya, Beşiktaş’ta 50 bin euroluk ilk yatırımla bir restoran açtı. Resmi bilgilere göre, restoran Nergis Restorant İş Gıda ve Turizm Senaye Ticaret Limited Şirketi olarak faaliyet göstermektedir.91e07220f959748bdede804d4ddb7801_featured_v2

Burada akla gelebilecek bir şey yok, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasına göre, Cumhurbaşkanı iş yapamaz. Başkanın yıllık maaşı 280.000 dolar. Ancak tek maaşla yetinmeyen Cumhurbaşkanı eşi ve hakim ailenin diğer üyeleri ofşor şirketleri vasıtasıyla Azerbaycan Halkının servetlerini talayırlar

Panama’da sadece başkanın ailesine ait 11 şirket bulundu.

Riyad Aliyev, geç Agil Aliyev’in (Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in amcası) torunudur.
Baku’da kendi adına “Riyad Security” şirketi olduğu bilinmektedir.

Milyon dolarlık araba koleksiyonlarına sahip.Son model  Mersedes S65 AMG arabasının fiyatı 350 000 euro

Bu yılın 2014 yılında  Riyad Aliyev ,Farhad Shagulyamov ismi şahsla Isveçre’nin Genf şehrinde 100 bin euroluk ilk yatırımla bir şirket açtı.Şirket ismi RF Entreprise SA.avenue Eugène-Lance 32/1212 Grand-Lancy.RF Entreprise SA içinde resmi bilgilere göre, restoran Silk Road Restorant İş Gıda ve Turizm Senaye Ticaret Limited Şirketi olarak faaliyet göstermektedir.

Restoran İpek Yolu Eylül 2015’te açılmıştır. İpek Yolu sadece bir restoran değil, bir eğlence kompleksi, Cenevre’deki türünün tek örneği olan karaoke ve nargile salonu.Restoranda Karaoke ve nargile odası içerir.

RF Entreprise SA.avenue Eugène-Lance 32/1212 Grand-Lancy tescilleri Eugène-Lance Caddesi 32, 1212 Grand-Lancy, CHE-292094056. Yeni anonim şirketidir. 30.10.2014 tarih. Amaç: kamu kuruluşlarının, özellikle de restoranın Le Marignac’ın işletilmesi; tüm yiyecek ve alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra, yemek ve hazır yemeklerin ithalatı, ihracatı, dağıtımı ve dağıtımı (tam amaç için tüzüklere bakınız).
Hisse sermayesi: 100,000 CHF, tamamen ödenmiş, Yayın organı: İsviçre Ticaret Bakanlığı. Hissedar iletişimi: yazılı (posta, faks veya e-posta) veya gerektiğinde İsviçre Resmi Ticari Gazetesi. İdare: Shagulyamov Farkhad, Cenevre, Versoix, bireysel imzayla.
Aliyev Riyad, Azerbaycan, Bakü, AZE, Direktörün bireysel imzası. 30.10.2014 tarihli beyannameye göre, kısıtlı bir kontrol feragat edilmiştir. 04.11.2014 tarihli 18210 Sayılı 01810223

Azerbaycan Gumhurbaşkanı agrabası Riyad Aliyev Genever’de Farhad Şagulyamov ismli  İsveçre Alpina Capital AG ve Blockchain Suisse’de İş Geliştirme Direktörüyla biznes ortagıdır.

Hatırlatma:Genevere’de 1 metrekarelik arazi fiyatı 200.000 Euro.Silk Way restoraninin kac milyona alınmasına dair elimizde her hangı bir bilgi bulunmadı.

Kaynak:Euro Asia New’s

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız