Azerbaycan Siyasi Mahkumlara Özgürlük  Birligi:Azerbaycan’da siyasi tutukluların yeni bir listesi  – 150 kişi.

4686

Azerbaycan’da siyasi tutukluların yeni bir listesi  – 150 kişi.

Azerbaycan Siyasi Mahkumlara Özgürlük  Birligi (SMAI.az) Uluslararası İnsan Hakları Günü’nde (10 Aralık) bir basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin yanı sıra çeşitli partilerden temsilciler, halkın temsilcileri, siyasi tutukluların temsilcileri de etkinliğe katıldı. SMAİ-nin kurucularından olan, azerbaycancan Aydınlar Birliği Başkanı Eldeniz Quliyev konuşmasında tedbirin Azerbaycan’da insan hakları mevcut durumu; Siyasi tutukluların listesinin yenilenmesi; İnsanlarının insan hakları koruma ile ilgili konuları tartışmaya adadığını söyledi.


Birinci mesele ile bağlı SMAİ-nın diğer kurucusu Hilal Memmedov konuşmasında Azerbaycan’da sosyal, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda İnsan Hakları ile ilgili olarak bir çok sorunları hatırlatmakla birlikte, onların giderilmesi yolları hakkında bazı önerilerini iletti.

SMAİ-nın kurucusu Elşen Hesenov ülkemizde Siyasi tutuklularla ilgili son durum ve Siyasi Tutuklular listesine 3 kişinin (Rahimov İkram (Reallıq.info sitesinin Genel Yayın); Özgür Hesenov (Musavat Paryiyasının faali); Ebülfez Sadiqbeyli (Musavat Partisi Gençlik örgütünün Başkanı) ilave edilmekle yenilenmesi Yeni liste 150 siyasi tutukluyu kapsıyordu.


SMAİ-nın hazırda Avrupa’da mülteci hayatını yaşayan diğer kurucusu Leyla Yunus canlı yayımla yenilenmiş Siyasi Tutuklular listesinin diğer yabancı dillere de tercüme olunub Uluslararası Örgütlerin dahil, hızı ve Avrupa Birliği’nin İnsan Hakları Komisyonu teklif edildiği hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Eldanız Güliyev ve diğerleri, inananların haklarının ihlali konusunda derinlemesine bilgi sağlamışlardır.
Sonra gazeteciler soruları yanıtladı.

“Azerbaycan siyasi mahkumlar’ın  özgürlüğü için” İnsan hakları örgütünün sunumu 14 Kasım’da yapıldı. O zamana kadar, o sendikanın kurucuları, Siyasi Mahkumların Korunması Merkezinde birleşti.

SMAI’nun kurucuları Leyla Yunus (Barış ve Demokrasi Enstitüsü), Elshan Hasanov (Siyasi Mahkumlar Koruma Merkezi), Hilal Memmedov (Tolyshi Sado Genel Yayın Yönetmeni) ve Eldanız Güliyev (Azerbaycan Aydınlar Birliği Başkanı).

Baku’dan  Cahid Imanlı    TR-Nyeter.com için 

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız