Yazar: Gulnaz Ganbarli

Azerbaycan’da dolandırıcılık ve yolsuzlukla meşgul olduğundan, uzun süre tutuklanan ve hapisten tahliye edildikten sonra Almanya’ya kaçan , kendi kendini Tefekkür Üniversitesi kurucularından biri ve bu üniversitenin Kiev şube Rektörü adlandıran Riyad Aliyev’in hususunda Almanya’nın Blifeld Savcılığında birkaç madde ile dava açıldı.

AnTV.az-ın haberine göre, yüzlerle  Azerbaycan vatandaşlarını  kandırarak paralarını çalan, göçebe önce Macaristan’a, sonra ise , kendisinin uzun yıllardan cinayyət ortağı olan  dolandırıcı “pröfesor” Elşad Abdullayevin desteği ile Almanya’da bulunan Riyad Aliyev’in hakkında Almanya Savcılığı tarafından yapılan 4 aylık soruşturma bitti.

Böylelikle, Alman Bliefeld  savcılıgı, azeri dolandırıcı Riyad Aliyev’i işlediği suçlardan dolayı onu  suçlu bulmuştur. Buna sebep ise, Riyad Aliyevin Fransa’da yasayan cinayet ortagı “profesör” Elsad Abdullayev ve Almanyada yasayan  Firudin Dügiyle cinayyet  ilişkisine girerek, Avrupa’da yaşayan Azerbaycanlı göçmenlerin aleyhine önceden birlik olup, planlı şekilde şantaj ve iftira içerikli videolar hazırlamasını yapmışlar.

Bildiride bildirilir ki, R.Əliyev ve  E.Abdullayev Almanyada tüfeyli yaşam tarzı süren içki düşkünü, sergerdan bomj hayatı süren, aslen Ermeni olan kişiye para vererek, ondan Azerbaycanlı gazeteçi  Yegane Emiraslanova, siyasi aktivist Ali Oğuz, Avrupa Azerbaycanlıları Milli Birlik Konseyi Başkanı sayın Qabil Rıza ve bağımsız medya başkanı blogger Fuad Agayev hakkında  şantaj ve iftira ile video hazırlatmışlar.

Öyle ki, söz konusu şantaj ve iftira içerikli bildiri ermeni bomj tarafından konulan videoyu alınıp hazırlandıktan toplam 1 dakika sonra Riyad Aliyev ve Fransa’da yaşayan Rusya “FSB” servisleri tarafından Fransa’ya yerleştirilmiş Elşad Abdullayev tarafından aynı zamanda sosyal ağlarda kasıtlı olarak yayınlandı.

Malum olayda adları hallandırılan muhacirler ise R.Aliyevin, E.Abdullayevin  şer-iftira içerikli video-başvuru hazırlayan Ermeni bomjun sorumluluğa çekilmesi için Almanya İçişleri Bakanlığı’na şikayet ettiler. Olayın, polis denetimleri neticesinde Riyad Aliyev ve Elşad Abdullayev tarafından yapıldığı öğrenildi.

Toplanan dösyeler, Fransa Başsavcılığı ve Bilifeld Savcılığı’na gönderilmiştir.

Ayrıca Riyad Aliyev ve Elşad Abdullayev düzenli olarak, sahte sayfalar üzrəindən insanlari hakaret ettiklerine dair Facebook şirketinin verdiği görüşler de suç işine eklenmiştir.

Şu anda, Almanya Blifeld Savcılığı Ofisi vakayı ve olayı araştırıyor. Bizim bilgimize göre, Almanya ikinci kez Riyad Aliyev’e kaydolmayı reddetti ve temyizi reddetti.

Ortak çalışanımız Blifeld’deki Alman Genel Savcılığı’na başvurdu. Savcılık, olayı doğruladı. Savcılık memuru söyledi, Riyad Aliyev hakkında başkalarının Almanya topraklarında suç töretdiyine dair bilgi ve şikayetleri olursa, aşağıdaki adresten resmi yazılı müracaat etmelerini tavsiye etti.

Hatırladak ki, Riyad Aliyev ve Elşad Abdullayev ile bağlı şikayeti olanlar bu ünvana  başvurabilirler: “Statsanwaltsschaft Bielefeld, Rohrteichstr.16 33602 Bielefeld”.

AdressePlace Beauvau, 75008 Paris, France Telefon+33 1 49 27 49 27

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız