Ucuz enerjide lider Türkiye

2018’in ilk yarısında, 28 Avrupa Birliği ülkesi içinde elektrik ve doğalgazın en ucuz tüketildiği ülke Türkiye oldu. 

Enerji alanında yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam eden Türkiye, hayata geçirdiği projelerle dışa bağımlılığını azaltırken, aynı zamanda maliyetleri de aşağıya çekiyor. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, 2018’in ilk yarısında Türkiye AB ülkeleri içinde elektrik ve doğalgazı en ucuza temin eden ülke olarak kayıtlara geçti.

EN PAHALI GAZ İSVEÇ’TE 

AB ülkelerinde konutlarda kullanılan her 100 kilovatsaat doğalgaza ödenen ortalama fiyat 5.91 euro olarak hesaplanırken, Türkiye’de bu rakam 2.16 euro seviyesinde seyrediyor. Avrupa’da aynı dönemde konutlarda 100 kilovatsaat başına en pahalı doğalgaz kullanan ülke 11.3 euro’yla İsveç oldu.

AB’DE ELEKTRİK CEP YAKIYOR 

Türkiye’de 100 kilovatsaat elektrik 2018’in ilk yarısında ortalama 9.04 euro’ya satıldı. Bu elektrik için AB’de ortalama 20.49 euro ödeniyor. Danimarka ise 31.26 euro’yla en pahalı elektriği tüketiyor.

1 YORUM

  1. bizler euro bazında elektrik ve dogalgazı ucuza kullanıyor görünüyoruz. oysa biz avrupadan pahalıya kullanıyoruz. 6 euro /1400 euro asgarı ucret bizde ise 2.16 euro / 300 euro gibi. oranlarsanız bizim gazı pahalıya kullandığımızı anlarsınız. Biz avruoanın en pahalı ülkelerinden birisiyiz.

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız