Yazar: Fikret Huseynli (Hollandalı Gazeteci)

Azerbaycan uluslararası unverstetinin eski dolandırıcı profesöru Elşad Abdullayev ve kardeşlerinin tifağı dağılanda çok ısrarlar olsa da, bu konuya tokunmaya arkadaşlarıma izin vermedim. Fakat Elşad Abdullayev, kendisinden ve ailesinden kutsal bir imaj yaratmaya çalışdıgında bu meseleyi açmak zorunda kaldım.

1999 yılında “Millet” gazetesinde çalışırken aynı zamanda bu dönemde yeni yayınlanan ve Genel Yayın müdiri Zemine Alikızı, ticari editörü Bahtiyar Qiblelioğlu olan “Teleskop” gazetesile de qanorar karşılığın da işbirliği yapıyordum. Yazı işleri müdürlüğüne göre, Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi’nde yasadışı öğrenci istihdamı ve rüşvet olaylarına dayanan bir makale hazırladım.

Teleskop operasyonu

Reportaj  (Temmuz 1999, ) gazetede yayınlanırken  ve ben ofise geldiğimde (Temmuz 1999, Temmuz) izlendiğimi hissettim.Teleskobun yazı işleri müdürlüğü, şehrin merkezindeki Zergarpalan Caddesi’nde bulunuyordu.En az üç araba ile takip edildiğimi ve takipçilerin  beni kaçırmaya çalıştığında, Teleskop gazetesine koştum.. Bu arada, iki “Mercedes-Benz”  ve bir VAZ 009 arabası  editörlük bürosunun önünde durdu. Siyah elbisenin içinde silahlı adamlar gazetenin editorluk ofisine silahlı saldırdı.Ofisde bulunan küçük yaşlı  bir çocuğun kafasına  tabança sıkarak ,onlarla gitmesem çocuku vuracaklarını söylediler.

Her kesin  önünde  Elşad Abdullayev’in onları gönderdiğini bildirdiler. Bu durumu gördükten sonra, birkaç editör kadrosunun önünde onlarin Merseden Benz arabalarına oturdum.

Bu silahlı adamlar beni Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi’nin  Binagadi ilçesindeki ofisine  getirdiler. 2. kata tırmandık. En az 10 silahlı adam tarafından kuşatiltım (ve sonra bunların Azerbaycan İstiparat teşkilatınin çalışanları olduğunu öğrendim).

Beni Elşad Abdullayev’in uluslararası unverstede  bürosuna getirdiler. Odada iki kişi  beni biri video kamerayla ve  o biri  fotoğrafımı çekiyordu. Bu gösterinin ne olduğunu anlamadım. Elşad Abdullayev elinde tabança tutmuş kardeşi Mahir Abdullayev’den makaleyi gazetede  onun hakkında yazmış  bu şahsmı deye soru sordu ?

Mahir sorunu  onayladı.Evet makaleyi bizim hakta yazan kişi  Fikret Hüseynli! Masada birkaç fotoğraf vardı. Silahlı kişiler beni tehdit ediyorlardı ki, bana bilgiyi o dönemde Vahdet Partisi’nin aktif bir üyesi olan (Adını unuttum. Gazeteci Hatip Cavadlı galiba, hatırlar) ve ABU-da öğretmen isteyen herhangi bir kişinin ötürdüyünü söyleyim. Ama ben bunu reddettim.

Elşad Abdullayev, bilgiyi kimin  tarafından aktardığını söylemediyim halde , benim yuzume bir kiz koyub haps etdireceyini söyledi. Tekrar reddettim. Bu sefer kapı açıldı. Bir kadın  bana saldırdı.Kadın bana bagırıyordu:Sen bana tecavüz ettin sen beni öldürmek istedin…………

Dikkatli baktım ve o kadını tanıdım. Gazakh Şehri’nin Bakı 99. Caddesinde yaşayan, kendini falçı  ilan eden ve bazı akıl hastalığına sahip olan İmamira adında bir kadındı.

Elşad Abdullayev Falçı İmamire
Elşad Abdullayev Falçı İmamire

Ben bu kadının 1997’de, kardeşinin emekli maaşlarını geri almasına yardım ettim ve Gazakh İcra Kurulu, talebim gereği evlerinin çatısını onardı.

Dikkatla kadına baktım.Kadın beni tanıdı ve Elşada  döndü, “Bu ahlaksızlıgı ben Fikret Hüseynliye karşı asla  yapamam, Tanrı beni mahv eder ben emekli aylıkları üzerinde yaşıyorum bu insan bana iyilikler  yaptı ,yapmam ,asla yapmam !.”

Kirminal çetebaşı Elşad Abdullayev çok kötü duruma düşdü .İmamire   ağlamaya başladı. Bu noktada Elşad Mahir Abdullayeve ve Mahir’in yanında Ali isimli bir kişi MİT(Azərbaycan istiparat servisi MTN-DTX)  elemanına talimat verdi ki, başka adam bulsunlar benim yüzüme koyup hapsetmeye çalışsınlar

Savcılık bürosunda gayri resmi konuşma …

Resmi bir dilekçe verdim ve kolluk kuvvetlerine başvurdum. Akşam saatlerinde, savcılığın yüksek rütbeli subayı beni bir MİT(MTN-DTX) memurundan aldı. Abdullaev’in kardeşlerinin Rus ve Azerbaycan özel servislerin omurgaları olduğunu söylediler.Elşad Abdullayev kardeşlerinin Rusya ve Azerbaycan istiprat teşkilatlarıyla  sistematik bir işbirliği vardır. Yani eğer dilekçeni geri çekmezsen, hala şikayet etmeye devam edersem, çok kötü bir kader içinde kala bilirsin deye bildirdiler .

“Bunun bir yolu yoktu,” dedim, ”

Hayır, onlar Gümhur başkanın kardeşi tarafından korunuyorlar ve liderleri Ilgar Aliyev.” Bütün bunların arka planında gazetecilikten altı ay boyunca Azerbaycan medyasından kolluk kuvvetlerinden alışveriş arkadaşlarından uzaklaştım. Sonra tekrar savaşı başlatmaya karar verdim.

2008’e kadar sessizliğin sırrı nedir?

Aynı zamanda, Abdullayev’in bu oyunu tek benim  başıma açmadığını öğrendim, aynı zamanda 2-3 gazeteci de bu saldırılara maruz kaldı.Kriminal çete başı Elşad  Abdullayev’in qazeteçi Abdurakhmanov ile aynı şeyi yaptığını hatırlıyorum. Bu sohbette cok sayda tanıklar var. Buna karşılık, kriminal çetebaşı Elshad Abdullayev’in bugün saflık, vicdan ve insanlık hakkında konuşma hakkı yoktur. Erkek kardeşi Mahir Abdullayev ve diğerleri, cezalarını alırlar. Yüzlerce, binlerce insanların ekmeğini bais olub, şantaj yapıp, hapse atdlıranların bugün sadece medyada görünmeye, toplum arasına çıkmaya yüzleri bile olmamalıdır. Bununla birlikte, bu insanlar onurlarına karşı kayıtsızdırlar ve onların dürüst iddiaları bazı medyaların önünde dolaşmaktadır.
Benim için çok şey var. Elşad Abdullayev biraz daha ileri giderse, neden 2008 yılında gazetelerinde erkek kardeşiyle ilgili yazı yazmayı yasakladığını yazacağım.

Fikret Huseynli

 

DÜŞÜNCELERİNİ YAZ, SESİNİ DUYUR

Lütfen Yorumunuzu yazınız
Adınız